Sepet

Hesabım

Menü

Mağaza Filtresi


Kehribar hammadde

Damla Kehribar Tesbihler

Kehribar doğanın nadir bulunan mücevherlerinden biridir. Doğal yollarla oluşan bir tür organik madde olan kehribar süs eşyaları, takı ve tesbih üretiminde de sıklıkla kullanılır. Tesbih üretiminde kullanılan en değerli hammaddelerden biri olan kehribar iyi bir ustanın elinde eşsiz bir parçaya dönüşebilir.

Damla Kehribar Nasıl Oluşur?

Ağaç tarafından üretilen reçineden oluşur. Reçine, bitkinin bağışıklık sisteminin bir savunma yanıtı olarak görev yapar. Bir ağaçta yara oluştuğunda, örneğin bir dalı kırıldığında veya böcekler ya da mantarlar tarafından istila edildiğinde, yaranın üstünü kaplayacak kalın bir reçine salgılayarak, hasarın büyümesini engellemeye çalışır. Yarayı kapatır ve sterilize eder. Tortu katmanları arasında yolunu bulan dayanıklı reçine fosilleşir ve milyonlarca yıl sonra sert kehribar rengine dönüşür. Ancak bunun bu dönüşümün gerçekleşmesi için uygun koşulların sağlanması gerekir.

Reçinenin kehribara dönüşebilmesi için kimyasal olarak kararlı olması, güneşe, yağmura, aşırı sıcaklara ve bakterilere dayanıklı olması gerekir. Diğer bir faktör ise fosilleşmenin gerçekleşmesi için olması gereken doğru koşullardır. Islak kil ve kum tortuları fazla oksijen içermedikleri için reçineyi iyi korurlar.

Kehribarların çoğu çam ağaçları gibi iğne yapraklı ağaçların reçinesinden oluşur. Bununla birlikle şuan kullanılan kehribarların çoğunun nesli tükenen ağaçlardan salgılandığı tahmin edilmektedir. Çünkü kehribarın oluşum süreci milyon yıllar süren bir süreçtir. Keşfedilen en eski kehribar, 320 milyon yıl önceki Üst Karbonifer Dönem’den kalmadır. En genç kehribarların ise 20 milyon yıllık oldukları saptanmıştır.

Damla Kehribar Çeşitleri Nelerdir?

Farklı renkte kehribarlara rastlanmaktadır. Büyük bölümü bal rengi olsa da, beyazımsı olanlardan mavilere, kırmızılara hatta siyaha uzanan geniş bir renk yelpazesine sahiptir. Ağaç kabuğundan salgılanan reçineden oluşan kehribarlar daha saydam iken, ağacın iç kısmından gelenler daha bulutlu bir görünüme sahip olur.

Damla Kehribar Nerelerde Çıkar?

Kehribar dünyanın her yerinde bulunabilir. Dünyadaki çıkarılabilir kehribarın çoğu Kaliningrad’da bulunur. Bazen kehribar deniz tabanından yıkanır ve sahillerde ortaya çıkar. Dominik olarak adlandırılan bir tür kehribar mavi bir renktir ve çok nadir olduğu için çok değerlidir.

Sonuç olarak kehribar, oluşması milyonlarca yıl süren, nadir ve güzel bir taştır. Herhangi bir kehribara sahibiyseniz artık ellerinizdeki taşın değerini daha iyi takdir edebilirsiniz.

Kehribar Tesbih Çeşitleri?

Kehribar Tesbih, tesbih çeşitleri arasında en değerli tesbihlerdendir. Gerçek kehribar tesbihlerimize Damla Kehribar Tesbih kategorimizden ulaşabilirsiniz. Piyasada sıkma kehribar adıyla yer almış olan tesbihler sentetik bir malzemedir adında her ne kadar kehribar ifadesi geçse de gerçek kehribar değildir. Fakat tesbih piyasasında çok tercih edilen hammaddelerden biridir. Kehribara benzer daha uygun fiyatlı tesbihler arıyorsanız Sıkma Kehribar Tesbih kategorimize göz atabilirsiniz.

Kehribar Tesbih Fiyatları

Gerçek kehribar tesbih satılırken gramına, görünüşüne, rengine ve işçiliğine göre fiyatlandırılır. Damla kehribar tesbih fiyatlarına aşağıdaki listemizden ulaşabilirsiniz.