Sepet

Hesabım

Menü

Mağaza Filtresi


Kuka Nedir?

Kuka

Kuka, tropikal iklimin hakim olduğu bölgelerde yetişen Brezilya palmiyesinin meyvesidir. İşlenebilir yapısı nedeniyle sıklıkla dekoratif eşyalar yapımında kullanılır.

Kuka Tesbihin Özellikleri Nelerdir?

Genellikle 8-10cm arası olan kuka meyvesinin, daha büyük ve içindeki çekirdeği daha küçük olanları nadir bulunduğu için büyük taneli kuka tesbihler daha değerlidir. Kukanın doğal çizikli yapısı nedeniyle, kukadan yapılan tesbihlerin üstünde çizikler olması oldukça normaldir. Kuka tesbih kullandıkça daha koyu bir renk alır ve parlar. Kukanın tesbih malzemesi olarak kullanılması çok eski zamanlara dayandığı için koleksiyonerler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Bir rivayete göre göre Osmanlı döneminde kuka tesbih kullanmanın elleri dezenfekte ettiği düşünüldüğü için özellikle doktorların kuka tesbih tercih ettiği söylenir.

Kuka Tesbih Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kukanın doğası gereği, kuka tesbih tanelerin üzerinde yüzeysel çizikler ve renk farklılıkları olması normaldir. Bunu gidermek için boyanan kuka tesbihler ilk bakışta tamamen aynı renk gözükse de kullandıkça ele renk verecek ve zamanla renk alıp parlamayacaktır.

Kuka Tesbih Çeşitleri